Socket 7 a vše co o nich bylo již napsáno

Já začnu a skončím poděkováním. Poděkováním začnu proto, že kolegové na Socket 7 už napsali naprosto vynikající články a můj článek proto na toto téma již není potřeba (za což jsem rád, protože témat v retru jsou tisíce a připadá mi jako hloupost, abych psal padesátý článek na stejné téma). Našel jsem doma AMD K6-II 300 s deskou ASUS SP98-AGP-X. Zvažuji, že si někde na trhu seženu nějakou K6-II okolo 400 nebo víc Mhz a proto jsem oslovil naše skupiny Old Computers, Old Computer 2000-2012 cz&SK a retro computers, kterých si taktéž velmi vážím, protože je to skvělá studnice vědomostí, plná ohleduplných a ochotných kolegů a stejných nadšenců do retra, jako jsem já.
Aby jejich články nebyly zapomenuty, velmi rád je tu zapropaguji, protože jsou naprosto perfektně zpracované, doložené spoustou obrázků, screenshotů, autentických fotek a tabulek.
Petr Pilný – „Socket 7 na plný plyn“
Tento článek nabízí podrobný pohled na éru Socket 7. Autor nejenže vzpomíná na svou první zkušenost s počítači, ale také provádí technickou analýzu desek, procesorů a grafických karet té doby. Detailně popisuje přetaktování, problémy se stabilitou a srovnává výkon různých konfigurací. Díky jeho nadšení a pečlivým testům se nemusím do této kapitoly pouštět od začátku – velké díky Petrovi za sdílení jeho zkušeností a gratuluji k přetaktování na 682 Mhz.
Zdroj: https://www.petrpilny.cz/socket-7-na-plny-plyn/
Clous.cz – PC MEDIUM 1999
Článek z roku 2023 ovšem o strojích z roku 1999 se zaměřuje na střední třídu počítačů té doby. Autor srovnává výkon procesorů, jako je AMD K6-3 450 MHz a Intel Celeron 466 MHz, a doplňuje to rozsáhlými testy her a syntetickými benchmarky. Text obsahuje také zajímavé poznámky k přetaktování a porovnání grafických karet (nVidia Riva TNT2, 3DFX Voodoo3), takže poskytuje cenný přehled o tehdejších strojích z roku 1999. Jsou přiloženy i ceny jednotlivého hardwaru, detailní fotografie základních desek, pamětí, grafických karet, vše rovněž zaneseno do tabulek, testováno v několika variantách a docela velkého množství her napříč několika operačními systémy.
Zdroj: https://www.clous.cz/pc-medium-1999/
Clous.cz – PC MEDIUM 1998
V tomto článku se autor věnuje sestavám střední třídy kolem roku 1998. Testuje systémy postavené na procesorech s frekvencí přibližně 333 MHz (Intel Celeron, AMD K6-2, Cyrix MII) a porovnává je s různými grafickými kartami od ATI, NVIDIA, 3DFX či Matrox. Přehledně uvádí benchmarky, výkonnostní rozdíly i cenové aspekty, což pomáhá získat ucelený obraz o PC technice na konci 90. let. Radost mi udělal i dobová reklama z časopisu CHIP, prosinec 1998, kde jdou vidět ceny jednotlivých procesorů, které byly tenkrát ustřelené do totálního nesmyslu, vysoko nad průměrnou mzdu v tehdejší době.
Zdroj: https://www.clous.cz/pc-medium-1998/
Ocenění
Oběma autorům proto uděluji ocenění za významný příspěvek ke zdokumentování výkonu devadesátkového hardwaru v češtině a bude mi velkou ctí, pokud o vašich článcích natočím později videa, aby na vás a na vaši práci nebylo zapomenuto, protože si uvědomuji, že vám v tom skončily vyšší desítky hodin, nebo nižší stovky hodin minimálně, abyste se dopracovali k tak pěkným výsledkům.
Články obou autorů mi umožnily nechat se inspirovat a přitom se nemusím opakovaně vracet k náročnému testování dobových komponent.
Video řekne víc, než 1000 slov
Můj příspěvek k tématu
Rozběhal jsem dnes desku Asus SP98-AGP-X. Našel jsem další odkaz ohledně taktování, kolegu s AMD K6/III pozdravuji.
https://www.high-voltage.cz/sortky/k6init-odemknete-potencial-procesoru-amd-k6-2-2-3-3

A podařilo se mi od jednoho z vás sběratelů (moc děkuji) sehnat AMD K6-II 400. Na to moje žvýkání to bude stačit, zatím nemám ambice na AMD K6-III.












